한국 고건축의 멋과 전통

해성동기와

공지사항 / Q&A / 갤러리 / 자유게시판

갤러리

갤러리

μητέρα μέλλον Ρόδο ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Ο Γλαύκος Κληρίδης μέσα από τα μάτ…

페이지 정보

작성자 Eartha 작성일24-08-04 09:25 조회11회 댓글0건

본문

ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Μια βδομάδα μετά τον θάνατο του πρώην προέδρου της Δημοκρατίας, Γλαύκου Κληρίδη, ενοικιασεισ γραφειων βολος κεντρο η κόρη του Καίτη σε μια «εκ βαθέων»..;...
3C88BD8295F239DB48AAF8D6BE81B5AF.jpg
Ο Γλαύκος Κληρίδης μέσα από τα μάτια της κόρης του ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Η Καίτη Κληρίδη μιλά για τον πατέρα της που έχασε πρόσφατα




Μια βδομάδα μετά τον θάνατο του πρώην προέδρου της Δημοκρατίας, Γλαύκου Κληρίδη, η κόρη του Καίτη σε μια «εκ βαθέων» συνέντευξη λέει ότι νιώθει πως ο πατέρας της ξεκουράστηκε, καθώς τον τελευταίο χρόνο είχε καθηλωθεί και έμοιαζε σαν να απηύθυνε ένα παρατεταμένο και μακρύ αντίο.



Μιλώντας στην Εφημερίδα «Πολίτης», η Καίτη Κληρίδη, αναφέρεται στον πατέρα, τον σύζυγο, τον άνθρωπο, τον πολιτικό, όπως η ίδια τον βίωσε έχοντας το προνόμιο να είναι ο πιο δικός του άνθρωπος.



Ο Γλαύκος Κληρίδης, ενοικιασεισ καταστηματων βολος απο ιδιωτεσ όπως αποκαλύπ ΤΕΙ η κόρη του, ήταν έτοιμος από καιρό για το μακρινό του ταξίδι. «Νύσταξε η ψυχή μου. Θέλω να πάω να κοιμηθώ», έλεγε ο πρώην πρόεδρος, διαμερισματα στην βολος αναφέρει χαρακτηριστικά η κόρη του.



Στενοχωριόταν, συνεχίζει η Καίτη Κληρίδη, βλέποντας τη κατάσταση στο Κυπριακό, αλλά προς το τέλος δεν παρακολουθούσε ειδήσεις.



Σύμφωνα με την Καίτη Κληρίδη ο πατέρας της στεναχωριόταν επίσης πολύ, όταν έφυγε από την ζωή η μητέρα της και πολυαγαπημένη σύζυγος του, Λίλα. «Η μητέρα μου είχε αρχίσει να καταρρέει όταν ο πατέρας μου ήταν ακόμα Πρόεδρος. Πέθανε το 2007, ενοικιαζομενα διαμερισματα βολος χωρισ μεσιτεσ αλλά είχε μείνει στο κρεβάτι από το 2005. Ήταν σπίτι, ήταν μαζί μας, ενοικιαζομενα σπιτια πλακα βολος αλλά δεν ήταν η μητέρα που ξέραμε και θα μπορούσαμε να κάνουμε πράγματα μαζί. Νομίζω πως η αρρώστια και η απώλεια της μητέρας μου τον λύπησε πάρα πολύ», λέει η Καίτη Κληρίδη.



Σε άλλα σημεία της συνέντευξης η Καίτη Κληρίδη λέει για τον πατέρα της:



-Ένιωθε τύψεις, γιατί είχε λάβει μέρος στους βομβαρδισμούς πόλεων στη Γερμανία, όπου σκοτώθηκαν άμαχοι.



-Πολλές φορές πήρε θέσεις που ήξερε ότι δεν ήταν δημοφιλείς. Εκεί που μπορούσε προσπαθούσε να κρατήσει κάποιες ισορροπίες και αφουγκραζόταν τις ανάγκες του κόσμου.



-Θαύμαζε προσωπικότητες, όπως ο Γκάντι και ο Νέλσον Μαντέλα, που ξεχώρισαν και οδήγησαν τους λαούς τους σε ένα καλύτερο μέλλον. Θαύμαζε επίσης τον Ελευθέριο Βενιζέλο.



-Δεν θέλησε ποτέ να εκμεταλλευτεί τη θέση του για να πλουτίσει. Δεν έφυγε πλούσιος. Έχουμε το πατρικό σπίτι και το σπιτάκι στο Μενεού. Κάποια χρήματα, που είχε μαζέψει ο πατέρας μου, τα βάλαμε στα αξιόγραφα και τα χάσαμε.



- Δεν κρατούσε κακίες μέσα του. Έβλεπε τους ανθρώπους και τους δεχόταν όπως ήταν χωρίς να έχει παραπάνω απαιτήσεις.



-Ήταν υπερήφανος για την καταγωγή του. Ο εθνικισμός, όπως χρησιμοποιείται ο όρος από κάποιους έχει αποκτήσει κακή έννοια. Ο πατέρας μου ήταν πολύ ανεκτικός και δεν είχε προκαταλήψεις.



ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, διαμερισματα προσ πωληση κεντρο βολος ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, διαμερισματα προσ πωληση κεντρο βολος για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

Copyright ⓒ 2016 동기와.한국/해성동기와.한국 All Rights Reserved.